| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $358M | — | $206M | — | 73.5% |
| Op. Income | $167M | — | $73M | — | 129.9% |
| Gross Margin | 85.0% | — | 85.0% | — | -0.0pp |
| Net Margin | 46.1% | — | 36.4% | — | 9.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.92 | — | $0.89 | — | 115.7% |
| Free Cash Flow | $174M | — | $79M | — | 120.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $358M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $304M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $119M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $128M |
| Other Expenses | -$800.0K |
| Operating Expenses | $136M |
| Cost & Expenses | $190M |
| OPERATING INCOME | $167M |
| Interest Income | $525.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $525.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $168M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $165M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $165M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $165M |
| D&A | $517.0K |
| EBIT | $167M |
| EBITDA | $168M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $358M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $304M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $119M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $128M |
| Other Expenses | -$800.0K |
| Operating Expenses | $136M |
| Cost & Expenses | $190M |
| OPERATING INCOME | $167M |
| Interest Income | $525.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $525.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $168M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $165M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $165M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $165M |
| D&A | $517.0K |
| EBIT | $167M |
| EBITDA | $168M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $165M |
| Depreciation & Amortization | $517.0K |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | -$770.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $175M |
| Capital Expenditure | -$939.0K |
| Acquisitions (Net) | $4M |
| Purchases of Investments | -$347M |
| Sales/Maturities of Investments | $188M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$160M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$35M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $174M |
| Net Change in Cash | -$802.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $68M |
| Short-Term Investments | $348M |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $21M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $470M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $600.0K |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $768.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $479M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $52M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $63M |
| Common Stock | $239.0K |
| Additional Paid-In Capital | $123M |
| Retained Earnings | $334M |
| Treasury Stock | -$40M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $416M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $416M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $479M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$64M |