| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $92M | $92M | $89M | 0.1% | 4.0% |
| Op. Income | -$7M | -$6M | -$8M | -16.1% | 8.7% |
| Gross Margin | 50.8% | 44.8% | 46.5% | 6.0pp | 4.3pp |
| Net Margin | -5.7% | -4.5% | -6.7% | -1.2pp | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.15 | $-0.25 | -33.3% | 20.0% |
| Free Cash Flow | $64.0K | $480.0K | $2M | -86.7% | -97.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $92M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$146.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$221.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$50.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$82.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$64.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $418.0K |
| FREE CASH FLOW | $64.0K |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $108M |
| Short-Term Investments | $17M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $25M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $204M |
| PP&E (Net) | $55M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $32M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $103M |
| TOTAL ASSETS | $307M |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $65M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $45M |
| TOTAL LIABILITIES | $110M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $362M |
| Retained Earnings | -$168M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $197M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $197M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $307M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | -$90M |