| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | $24M | — | -14.4% | — |
| Op. Income | $2M | -$9M | — | 119.7% | — |
| Gross Margin | 33.1% | 24.7% | — | 8.4pp | — |
| Net Margin | 1.1% | -45.6% | — | 46.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $-0.25 | — | 102.0% | — |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $36.5K |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $245.6K |
| Income Tax Expense | $246.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1,000 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $238.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $238.8K |
| D&A | $681.8K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $36.5K |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $245.6K |
| Income Tax Expense | $246.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1,000 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $238.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $238.8K |
| D&A | $681.8K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $238.8K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $114.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$353.1K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $133.0K |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $42M |
| Other Current Assets | $54M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $124M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $75M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $123M |
| TOTAL ASSETS | $247M |
| Account Payables | $28M |
| Short-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $70M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $280.3K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $93M |
| Common Stock | $216M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$68M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $153M |
| Minority Interest | $556.9K |
| TOTAL EQUITY | $154M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $247M |
| Total Debt | $50M |
| Net Debt | $38M |