| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $4M | — | -29.8% |
| Op. Income | -$727.8K | — | -$604.0K | — | -20.5% |
| Gross Margin | 76.4% | — | 76.0% | — | 0.4pp |
| Net Margin | 513.0% | — | -56.4% | — | 569.3pp |
| EPS (Diluted) | $196.18 | — | $-7.75 | — | 2631.2% |
| Free Cash Flow | -$624.1K | — | -$293.1K | — | -113.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $667.9K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $117.6K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $52.5K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$727.8K |
| Interest Income | $1.3K |
| Interest Expense | $613.0K |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | -$33.8K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $37.5K |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $238 |
| EPS Diluted | $196 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $37.5K |
| Stock-Based Compensation | $241.4K |
| Deferred Income Tax | -$16M |
| Other Non-Cash Items | $773.0K |
| Change in Working Capital | -$115.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$524.1K |
| Capital Expenditure | -$100.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $11.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$88.8K |
| Net Debt Issuance | $625.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$624.1K |
| Net Change in Cash | $825.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $107.6K |
| Inventory | $286.4K |
| Other Current Assets | $32.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $51.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $181.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $232.6K |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $739.2K |
| Short-Term Debt | $440.3K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $103.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16.3K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $43M |
| Retained Earnings | -$40M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$91.3K |
| Other Equity | $419.5K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $440.3K |
| Net Debt | -$768.0K |