| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $823.8K | $764.1K | $457.1K | 7.8% | 80.2% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$7M | -48.3% | 54.9% |
| Gross Margin | 21.7% | 26.1% | 7.2% | -4.4pp | 14.4pp |
| Net Margin | -361.5% | -257.8% | -1388.0% | -103.7pp | 1026.5pp |
| EPS (Diluted) | $-14.30 | $-20.70 | $-686.70 | 30.9% | 97.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$3M | -$3M | 16.5% | 3.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $823.8K |
| Cost of Revenue | $645.3K |
| GROSS PROFIT | $178.5K |
| R&D Expenses | $471.3K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $235.1K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $10.6K |
| Interest Expense | $42.7K |
| Other Income/Expenses | -$33.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $327.5K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$14 |
| EPS Diluted | -$14 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $327.5K |
| Stock-Based Compensation | $218.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$35.0K |
| Change in Working Capital | $29.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $2.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $764.1K |
| Inventory | $877.9K |
| Other Current Assets | $481.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $925.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $368.5K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $660.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $150.4K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $30.3K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $334.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $29.1K |
| Additional Paid-In Capital | $61M |
| Retained Earnings | -$49M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$662.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | -$135.0K |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $933.5K |
| Net Debt | -$8M |