| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $75M | $72M | $56M | 3.9% | 35.4% |
| Op. Income | $6M | $4M | -$5M | 57.7% | 204.9% |
| Gross Margin | 33.5% | 30.8% | 24.6% | 2.8pp | 9.0pp |
| Net Margin | 6.9% | 5.7% | -5.4% | 1.2pp | 12.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.59 | $0.48 | $-0.14 | 22.9% | 521.4% |
| Free Cash Flow | $2M | $12M | $3M | -84.5% | -42.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $736.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $68M |
| Interest Expense | $47M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $429.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $736.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $68M |
| Interest Expense | $47M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $429.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $443.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$940.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$38M |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | -$77M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$93M |
| Net Debt Issuance | -$40M |
| Common Stock Repurchased | -$283.0K |
| Common Dividends Paid | -$519.0K |
| Other Financing Activities | $207M |
| NET CASH FROM FINANCING | $166M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $75M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $481M |
| Short-Term Investments | $482M |
| Net Receivables | $960M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9B |
| PP&E (Net) | $73M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $145M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.4B |
| TOTAL ASSETS | $5.3B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.3B |
| Long-Term Debt | $680M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $697M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.0B |
| Common Stock | $185M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $212M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$30M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $367M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $367M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.3B |
| Total Debt | $680M |
| Net Debt | $199M |