| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $34M | — | $35M | — | -1.1% |
| Op. Income | $6M | — | $8M | — | -21.0% |
| Gross Margin | 75.5% | — | 67.3% | — | 8.3pp |
| Net Margin | 13.4% | — | 16.1% | — | -2.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.51 | — | $1.95 | — | -22.6% |
| Free Cash Flow | $34M | — | -$6M | — | 673.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $26M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $26M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $514.0K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $35M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$134M |
| Sales/Maturities of Investments | $102M |
| Other Investing Activities | -$146M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$185M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$450.0K |
| Other Financing Activities | $142M |
| NET CASH FROM FINANCING | $165M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $181M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $241M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $524M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $562M |
| TOTAL ASSETS | $802M |
| Account Payables | $102.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $673M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $677M |
| Long-Term Debt | $35M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $35M |
| TOTAL LIABILITIES | $711M |
| Common Stock | $71M |
| Additional Paid-In Capital | $71M |
| Retained Earnings | $22M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$74M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $91M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $91M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $802M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | -$22M |