| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $34M | $35M | $32M | -5.0% | 4.2% |
| Op. Income | $3M | $2M | -$504.4K | 100.2% | 755.0% |
| Gross Margin | 70.8% | 70.0% | 69.7% | 0.8pp | 1.0pp |
| Net Margin | 9.4% | 5.4% | 0.9% | 4.0pp | 8.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.30 | $0.18 | $0.02 | 69.4% | 1105.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $426.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $546.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $234.4K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $426.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $546.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $234.4K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $104M |
| Short-Term Investments | $22M |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $152M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $530.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $165M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $46M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $67M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $510.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $67M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $156M |
| Retained Earnings | -$57M |
| Treasury Stock | -$771.1K |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $98M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $98M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $165M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$101M |