| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $138M | — | $78M | — | 77.6% |
| Op. Income | -$8M | — | -$6M | — | -22.0% |
| Gross Margin | 69.9% | — | 68.7% | — | 1.2pp |
| Net Margin | -3.9% | — | -7.0% | — | 3.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.51 | — | $-0.78 | — | 34.6% |
| Free Cash Flow | $866.6K | — | $30M | — | -97.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $138M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $97M |
| R&D Expenses | $61M |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $146M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$21.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $937.8K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $937.8K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $243.7K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $48.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$24.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $83.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $59.9K |
| FREE CASH FLOW | $866.6K |
| Net Change in Cash | -$923.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $125M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $148M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $161M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $44M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $71M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $72M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $156M |
| Retained Earnings | -$62M |
| Treasury Stock | -$24.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $89M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $89M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $161M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$120M |