| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $123M | $143M | $145M | -14.3% | -15.5% |
| Op. Income | $33M | $35M | $36M | -4.7% | -7.0% |
| Gross Margin | 48.3% | 44.1% | 41.6% | 4.2pp | 6.7pp |
| Net Margin | 27.3% | 23.9% | 23.8% | 3.5pp | 3.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.75 | $0.77 | $0.75 | -2.6% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $123M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $59M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $89M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | -$400.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $123M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $59M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $89M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | -$400.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$34M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $191M |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $544M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9B |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $72M |
| Long-Term Investments | $40M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $62M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $177M |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $110M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $486M |
| Other Current Liabilities | $816M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $400.0K |
| Additional Paid-In Capital | $97M |
| Retained Earnings | $583M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | $11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $687M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $687M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$191M |