| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $492M | $442M | — | 11.5% | — |
| Op. Income | $189M | $132M | — | 42.4% | — |
| Gross Margin | 75.0% | 71.3% | — | 3.7pp | — |
| Net Margin | 31.0% | 24.7% | — | 6.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $1.32 | $0.99 | — | 33.7% | — |
| Free Cash Flow | $586M | $670M | — | -12.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $492M |
| Cost of Revenue | $123M |
| GROSS PROFIT | $369M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $157M |
| SG&A Expenses | $157M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $181M |
| Cost & Expenses | $304M |
| OPERATING INCOME | $189M |
| Interest Income | $310M |
| Interest Expense | $68M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $189M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $162M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$9M |
| NET INCOME | $152M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $152M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $189M |
| EBITDA | $208M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $492M |
| Cost of Revenue | $123M |
| GROSS PROFIT | $369M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $157M |
| SG&A Expenses | $157M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $181M |
| Cost & Expenses | $304M |
| OPERATING INCOME | $189M |
| Interest Income | $310M |
| Interest Expense | $68M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $189M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $162M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$9M |
| NET INCOME | $152M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $152M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $189M |
| EBITDA | $208M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $153M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $21M |
| Other Non-Cash Items | -$40M |
| Change in Working Capital | $442M |
| OPERATING CASH FLOW | $596M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$382M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$43M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$427M |
| Net Debt Issuance | -$15M |
| Common Stock Repurchased | -$175.2K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | $586M |
| Net Change in Cash | $169M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5.4B |
| Short-Term Investments | $5.7B |
| Net Receivables | $544M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11.7B |
| PP&E (Net) | $236M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $13.2B |
| Tax Assets | $81M |
| Other Non-Current Assets | $578M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14.4B |
| TOTAL ASSETS | $26.1B |
| Account Payables | $129M |
| Short-Term Debt | $431M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $13.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14.3B |
| Long-Term Debt | $2.4B |
| Deferred Revenue NC | $175M |
| Deferred Tax Liabilities | $121.3K |
| Other Non-Current Liabilities | $6.5B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $23.5B |
| Common Stock | $301M |
| Additional Paid-In Capital | $154M |
| Retained Earnings | $455M |
| Treasury Stock | -$977.1K |
| Accum. Other Comp. Income | $1.7B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.6B |
| Minority Interest | $13M |
| TOTAL EQUITY | $2.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $26.1B |
| Total Debt | $2.9B |
| Net Debt | -$2.5B |