| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | — | — | — |
| Op. Income | -$4M | -$2M | — | -111.9% | — |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | $-0.11 | — | -106.3% | — |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | — | -43.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $927.4K |
| SG&A Expenses | $927.4K |
| Other Expenses | -$113.6K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$898.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $865.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $10.5K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $10.5K |
| Stock-Based Compensation | $774.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $765.8K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$52.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$44.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$44.5K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $36.3K |
| Other Current Assets | $15.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $34M |
| PP&E (Net) | $153.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5.9K |
| Long-Term Investments | $1.2K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $160.4K |
| TOTAL ASSETS | $35M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $248.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $63M |
| Deferred Revenue NC | $22.2K |
| Deferred Tax Liabilities | -$63M |
| Other Non-Current Liabilities | $24.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $63M |
| TOTAL LIABILITIES | $65M |
| Common Stock | $36.3K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$32M |
| Treasury Stock | -$409.8K |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$30M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$30M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $35M |
| Total Debt | $63M |
| Net Debt | $28M |