| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $73.8K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$53M | — | — | — | — |
| Gross Margin | -743.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | -67630.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.91 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$44M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73.8K |
| Cost of Revenue | $622.3K |
| GROSS PROFIT | -$548.5K |
| R&D Expenses | $48M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | -$15M |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | -$53M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $41.7K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$50M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$50M |
| D&A | $663.8K |
| EBIT | -$50M |
| EBITDA | -$49M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$50M |
| Depreciation & Amortization | $663.8K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$153.5K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$44M |
| Capital Expenditure | -$94.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$122M |
| Sales/Maturities of Investments | $101M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | -$437.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $62M |
| FREE CASH FLOW | -$44M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $99M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $128M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $50.1K |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $331.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $141M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $43.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $915.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $391M |
| Retained Earnings | -$335M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $55M |
| Other Equity | $1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $120M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $120M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $141M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$14M |