| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $8M | — | -37.9% |
| Op. Income | -$8M | — | $3M | — | -408.0% |
| Gross Margin | 29.6% | — | 69.2% | — | -39.6pp |
| Net Margin | -154.2% | — | 30.1% | — | -184.2pp |
| EPS (Diluted) | $-7.81 | — | $2.38 | — | -428.2% |
| Free Cash Flow | -$6M | — | $459.2K | — | -1466.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | -$818.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $51.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $187.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $92.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $6.8K |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $52.0K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$8 |
| EPS Diluted | -$8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $189.0K |
| Stock-Based Compensation | $140.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | $322.6K |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$141.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$141.8K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20M |
| PP&E (Net) | $547.3K |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $775.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $28M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $131.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $82.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $309.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $25.5K |
| Additional Paid-In Capital | $27M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $850.2K |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $28M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$1M |