| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $23M | — | -70.1% |
| Op. Income | -$327M | — | -$134M | — | -143.2% |
| Gross Margin | 45.2% | — | 82.9% | — | -37.6pp |
| Net Margin | -3921.1% | — | -483.0% | — | -3438.1pp |
| EPS (Diluted) | $-3.36 | — | $-1.96 | — | -71.4% |
| Free Cash Flow | -$251M | — | -$118M | — | -113.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $295M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $330M |
| Cost & Expenses | $334M |
| OPERATING INCOME | -$327M |
| Interest Income | $52M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $52M |
| INCOME BEFORE TAX | -$274M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$274M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$274M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$274M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$274M |
| EBITDA | -$271M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$274M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $35M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$23M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$248M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.2B |
| Sales/Maturities of Investments | $693M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$503M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $14M |
| NET CASH FROM FINANCING | $678M |
| FREE CASH FLOW | -$251M |
| Net Change in Cash | -$73M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $592M |
| Net Receivables | $3.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $690M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $406M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $805.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $434M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $30M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $46M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $65M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$623M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $812.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | -$65M |