| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $297M | — | $228M | — | 30.2% |
| Op. Income | $114M | — | $37M | — | 211.7% |
| Gross Margin | 81.1% | — | 72.2% | — | 8.9pp |
| Net Margin | 29.3% | — | 11.5% | — | 17.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.95 | — | $0.57 | — | 242.1% |
| Free Cash Flow | $284M | — | $45M | — | 531.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $297M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $241M |
| R&D Expenses | $64M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $39M |
| Operating Expenses | $127M |
| Cost & Expenses | $184M |
| OPERATING INCOME | $114M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $300.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $113M |
| Income Tax Expense | $25M |
| Net Income from Continuing Ops | $87M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $87M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $87M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $113M |
| EBITDA | $136M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $297M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $241M |
| R&D Expenses | $64M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $39M |
| Operating Expenses | $127M |
| Cost & Expenses | $184M |
| OPERATING INCOME | $114M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $300.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $113M |
| Income Tax Expense | $25M |
| Net Income from Continuing Ops | $87M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $87M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $87M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $113M |
| EBITDA | $136M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $87M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$43M |
| Other Non-Cash Items | $405M |
| Change in Working Capital | -$161M |
| OPERATING CASH FLOW | $321M |
| Capital Expenditure | -$36M |
| Acquisitions (Net) | $32M |
| Purchases of Investments | -$315M |
| Sales/Maturities of Investments | $157M |
| Other Investing Activities | -$32M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$195M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$25M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $284M |
| Net Change in Cash | $111M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $211M |
| Short-Term Investments | $199M |
| Net Receivables | $213M |
| Inventory | -$341M |
| Other Current Assets | $69M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $702M |
| PP&E (Net) | $130M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $119M |
| Long-Term Investments | -$151M |
| Tax Assets | $32M |
| Other Non-Current Assets | $74M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $203M |
| TOTAL ASSETS | $906M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $584.0K |
| Deferred Revenue | $193M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $253M |
| Long-Term Debt | $468.0K |
| Deferred Revenue NC | $475M |
| Deferred Tax Liabilities | -$8M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $484M |
| TOTAL LIABILITIES | $736M |
| Common Stock | $668.0K |
| Additional Paid-In Capital | $491M |
| Retained Earnings | $247M |
| Treasury Stock | -$569M |
| Accum. Other Comp. Income | $277.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $170M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $170M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $906M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | -$201M |