| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $412M | $511M | $423M | -19.4% | -2.6% |
| Op. Income | $37M | $126M | $57M | -70.9% | -35.2% |
| Gross Margin | 9.2% | 24.9% | 13.7% | -15.7pp | -4.5pp |
| Net Margin | 7.6% | 20.6% | 9.9% | -13.0pp | -2.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.61 | $2.07 | $0.83 | -70.5% | -26.5% |
| Free Cash Flow | -$79M | $2M | -$45M | -3674.7% | -75.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $412M |
| Cost of Revenue | $374M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $911.0K |
| Operating Expenses | $911.0K |
| Cost & Expenses | $375M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $63M |
| EBITDA | $116M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $412M |
| Cost of Revenue | $374M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $911.0K |
| Operating Expenses | $911.0K |
| Cost & Expenses | $375M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $63M |
| EBITDA | $116M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $31M |
| Depreciation & Amortization | $53M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $39M |
| Other Non-Cash Items | -$11M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $105M |
| Capital Expenditure | -$184M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $13M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$178M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$43M |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$45M |
| FREE CASH FLOW | -$79M |
| Net Change in Cash | -$118M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $327M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $267M |
| Inventory | $160M |
| Other Current Assets | $226M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $5.7B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $164M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.5B |
| TOTAL ASSETS | $8.5B |
| Account Payables | $309M |
| Short-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue | $104M |
| Other Current Liabilities | $126M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $634M |
| Long-Term Debt | $2.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $883M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.3B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $5.6B |
| Common Stock | $889M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.9B |
| Minority Interest | $7M |
| TOTAL EQUITY | $2.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.5B |
| Total Debt | $2.8B |
| Net Debt | $2.5B |