| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $524M | $451M | $529M | 16.3% | -0.8% |
| Op. Income | $133M | $101M | $134M | 32.4% | -0.4% |
| Gross Margin | 25.6% | 22.4% | 25.4% | 3.2pp | 0.2pp |
| Net Margin | 23.7% | 21.2% | 21.5% | 2.5pp | 2.2pp |
| EPS (Diluted) | $2.26 | $1.76 | $2.12 | 28.4% | 6.6% |
| Free Cash Flow | -$128M | -$156M | -$16M | 18.2% | -692.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $524M |
| Cost of Revenue | $390M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $391M |
| OPERATING INCOME | $133M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $45M |
| Other Income/Expenses | -$857.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $132M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $125M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $124M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $124M |
| D&A | $67M |
| EBIT | $177M |
| EBITDA | $244M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $524M |
| Cost of Revenue | $390M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $391M |
| OPERATING INCOME | $133M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $45M |
| Other Income/Expenses | -$857.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $132M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $125M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $124M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $124M |
| D&A | $67M |
| EBIT | $177M |
| EBITDA | $244M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $125M |
| Depreciation & Amortization | $67M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $45M |
| Other Non-Cash Items | -$82M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $163M |
| Capital Expenditure | -$291M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $34M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$257M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$47M |
| Other Financing Activities | -$360.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$47M |
| FREE CASH FLOW | -$128M |
| Net Change in Cash | -$141M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $333M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $279M |
| Inventory | $237M |
| Other Current Assets | $81M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $960M |
| PP&E (Net) | $7.4B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $155M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.1B |
| TOTAL ASSETS | $10.1B |
| Account Payables | $317M |
| Short-Term Debt | $116M |
| Deferred Revenue | $186M |
| Other Current Liabilities | $146M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $885M |
| Long-Term Debt | $3.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $780M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.4B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $6.6B |
| Common Stock | $1.2B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.5B |
| Minority Interest | $8M |
| TOTAL EQUITY | $3.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.1B |
| Total Debt | $3.7B |
| Net Debt | $3.3B |