| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $211M | $203M | $197M | 3.9% | 7.3% |
| Op. Income | -$385.0K | -$2M | -$5M | 83.0% | 92.0% |
| Gross Margin | 13.2% | 12.6% | 12.2% | 0.6pp | 0.9pp |
| Net Margin | -1.3% | -2.5% | -5.3% | 1.2pp | 4.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.15 | $-0.36 | 46.7% | 77.8% |
| Free Cash Flow | $2M | $15M | $2M | -85.2% | 37.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $211M |
| Cost of Revenue | $183M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $212M |
| OPERATING INCOME | -$385.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $166.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$972.0K |
| EBITDA | $6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$263.0K |
| Other Non-Cash Items | $117.0K |
| Change in Working Capital | -$767.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$73.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$73.0K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $116M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $84M |
| Inventory | $239M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $447M |
| PP&E (Net) | $124M |
| Goodwill | $335M |
| Intangible Assets | $51M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $529M |
| TOTAL ASSETS | $976M |
| Account Payables | $81M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $123M |
| Long-Term Debt | $123M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $156M |
| TOTAL LIABILITIES | $279M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $601M |
| Retained Earnings | $188M |
| Treasury Stock | -$92M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $697M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $697M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $976M |
| Total Debt | $167M |
| Net Debt | $50M |