| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $44M | — | $2M | — | 2349.1% |
| Op. Income | $29M | — | $58.9K | — | 48888.5% |
| Gross Margin | 78.0% | — | 91.9% | — | -13.9pp |
| Net Margin | 65.9% | — | 9.5% | — | 56.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.56 | — | $0.00 | — | 16224.8% |
| Free Cash Flow | $25M | — | $567.8K | — | 4387.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $44M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $169.5K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$32.3K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $200.5K |
| Interest Expense | $14.5K |
| Other Income/Expenses | $165.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $75.5K |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $44M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $169.5K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$32.3K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $200.5K |
| Interest Expense | $14.5K |
| Other Income/Expenses | $165.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $75.5K |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $75.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2.2K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | -$102.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$102.3K |
| Net Debt Issuance | -$730.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $15M |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $73M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $89M |
| PP&E (Net) | $569.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $569.6K |
| TOTAL ASSETS | $89M |
| Account Payables | $961.9K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $185.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $146 |
| Additional Paid-In Capital | $21M |
| Retained Earnings | $57M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | -$146 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $85M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $85M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $89M |
| Total Debt | $321.6K |
| Net Debt | -$73M |