| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $18M | $999.7K | -51.0% | 781.4% |
| Op. Income | $458.7K | $8M | -$4M | -94.6% | 111.2% |
| Gross Margin | 67.7% | 66.7% | -120.0% | 0.9pp | 187.7pp |
| Net Margin | 5.2% | 40.9% | -279.1% | -35.7pp | 284.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.12 | $-0.05 | -93.7% | 116.4% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $300.4K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $458.7K |
| Interest Income | $608.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $795.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $792.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $461.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $461.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $461.1K |
| D&A | $139.9K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $300.4K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $458.7K |
| Interest Income | $608.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $795.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $792.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $461.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $461.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $461.1K |
| D&A | $139.9K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $461.1K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $474.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$935.6K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $75M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $107M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $22M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $63.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $49M |
| TOTAL ASSETS | $156M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $3.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $79.3K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $79.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $146 |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | $110M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | -$146 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $145M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $145M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $156M |
| Total Debt | $166.0K |
| Net Debt | -$75M |