| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $23M | $23M | — | 3.3% | — |
| Op. Income | $17M | $18M | — | -7.5% | — |
| Gross Margin | 82.1% | 85.7% | — | -3.6pp | — |
| Net Margin | 73.8% | 83.2% | — | -9.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.29 | $0.31 | — | -7.5% | — |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $23M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $83.0K |
| General & Administrative | $390.1K |
| SG&A Expenses | $473.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $385.9K |
| Interest Expense | $2.8K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $387.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $23M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $83.0K |
| General & Administrative | $390.1K |
| SG&A Expenses | $473.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $385.9K |
| Interest Expense | $2.8K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $387.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$17M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |