| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.3B | $1.3B | $920M | 3.3% | 41.2% |
| Op. Income | $115M | $118M | $24M | -2.1% | 378.4% |
| Gross Margin | 16.6% | 16.9% | 11.8% | -0.4pp | 4.7pp |
| Net Margin | 6.7% | 6.7% | 1.9% | 0.0pp | 4.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.29 | $2.48 | $0.51 | -48.0% | 152.9% |
| Free Cash Flow | $49M | $26M | $118M | 90.3% | -58.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $215M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $89M |
| SG&A Expenses | $89M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $100M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $115M |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $113M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $88M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $88M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $88M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $115M |
| EBITDA | $150M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.3B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $215M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $89M |
| SG&A Expenses | $89M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $100M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $115M |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $113M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $88M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $88M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $88M |
| D&A | $35M |
| EBIT | $115M |
| EBITDA | $150M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $88M |
| Depreciation & Amortization | $35M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$48M |
| OPERATING CASH FLOW | $80M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$24M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $49M |
| Net Change in Cash | $47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $207M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $770M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $737M |
| Goodwill | $577M |
| Intangible Assets | $190M |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | -$21M |
| Other Non-Current Assets | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $419M |
| Short-Term Debt | $112M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $116M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $708M |
| Long-Term Debt | $175M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $161M |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $413M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $419.0K |
| Additional Paid-In Capital | $174M |
| Retained Earnings | $1.5B |
| Treasury Stock | -$259M |
| Accum. Other Comp. Income | -$187.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $336M |
| Net Debt | $129M |