| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.8B | — | $1.5B | — | 21.4% |
| Op. Income | $70M | — | $56M | — | 25.8% |
| Gross Margin | 11.6% | — | 12.3% | — | -0.7pp |
| Net Margin | 2.4% | — | 2.3% | — | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.16 | — | $0.91 | — | 27.5% |
| Free Cash Flow | $12M | — | $41M | — | -70.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.6B |
| GROSS PROFIT | $213M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $140M |
| SG&A Expenses | $140M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $144M |
| Cost & Expenses | $1.8B |
| OPERATING INCOME | $70M |
| Interest Income | $119.0K |
| Interest Expense | $54.0K |
| Other Income/Expenses | $211.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $70M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $70M |
| EBITDA | $79M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.6B |
| GROSS PROFIT | $213M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $140M |
| SG&A Expenses | $140M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $144M |
| Cost & Expenses | $1.8B |
| OPERATING INCOME | $70M |
| Interest Income | $119.0K |
| Interest Expense | $54.0K |
| Other Income/Expenses | $211.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $70M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $70M |
| EBITDA | $79M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $43M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $10M |
| Other Non-Cash Items | $85.0K |
| Change in Working Capital | -$28M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$26M |
| Acquisitions (Net) | -$170.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $988.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$25M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$25M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $480.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$25M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $115M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $204M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $329M |
| PP&E (Net) | $48M |
| Goodwill | $233M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $300M |
| TOTAL ASSETS | $629M |
| Account Payables | $131M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $167M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $72M |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $86M |
| TOTAL LIABILITIES | $253M |
| Common Stock | $419.0K |
| Additional Paid-In Capital | $170M |
| Retained Earnings | $343M |
| Treasury Stock | -$121M |
| Accum. Other Comp. Income | $6.0K |
| Other Equity | -$15M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $376M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $376M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $629M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$115M |