| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $2M | $16M | 166.9% | -73.1% |
| Op. Income | -$15M | -$14M | -$44M | -7.1% | 66.4% |
| Gross Margin | -56.4% | -14.2% | -114.4% | -42.1pp | 58.1pp |
| Net Margin | -612.3% | -693.2% | -588.2% | 80.9pp | -24.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.05 | $-0.39 | -147.1% | 68.2% |
| Free Cash Flow | $10M | -$6M | $0 | 258.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | -$22M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | -$30M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $209.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $36M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $79M |
| NET CASH FROM INVESTING | $79M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | $44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.1B |
| Short-Term Investments | $361M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $109M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $194M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $480.3K |
| Long-Term Investments | $51M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $75M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $320M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $41M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $96M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $103M |
| Common Stock | $25.7K |
| Additional Paid-In Capital | $589M |
| Retained Earnings | $1.3B |
| Treasury Stock | -$116M |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$1.0B |