| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $380M | $368M | — | 3.3% | — |
| Op. Income | $41M | $53M | — | -22.2% | — |
| Gross Margin | 95.3% | 95.0% | — | 0.3pp | — |
| Net Margin | 7.0% | 9.6% | — | -2.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.27 | $0.36 | — | -25.0% | — |
| Free Cash Flow | $344M | $46M | — | 642.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $380M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $362M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $208M |
| SG&A Expenses | $208M |
| Other Expenses | $112M |
| Operating Expenses | $320M |
| Cost & Expenses | $338M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $108M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | -$1M |
| EBIT | $41M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $380M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $362M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $208M |
| SG&A Expenses | $208M |
| Other Expenses | $112M |
| Operating Expenses | $320M |
| Cost & Expenses | $338M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $108M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | -$1M |
| EBIT | $41M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | -$1M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $472M |
| Change in Working Capital | -$150M |
| OPERATING CASH FLOW | $349M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$242M |
| Sales/Maturities of Investments | $98M |
| Other Investing Activities | $104M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | -$657M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $244M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$426M |
| FREE CASH FLOW | $344M |
| Net Change in Cash | -$120M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $546M |
| Short-Term Investments | $756M |
| Net Receivables | $1.6B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.9B |
| PP&E (Net) | $184M |
| Goodwill | $252M |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $7.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.4B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.5B |
| TOTAL ASSETS | $12.3B |
| Account Payables | $1.4B |
| Short-Term Debt | $925M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9.7B |
| Long-Term Debt | $365M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $392M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $757M |
| TOTAL LIABILITIES | $10.4B |
| Common Stock | $984.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | $313M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $897.0K |
| Other Equity | $593.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $3M |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12.3B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $744M |