| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | — | — | — | — |
| Op. Income | $178M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 96.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 10.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.17 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$135M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $21M |
| General & Administrative | $624M |
| SG&A Expenses | $646M |
| Other Expenses | $232M |
| Operating Expenses | $878M |
| Cost & Expenses | $923M |
| OPERATING INCOME | $178M |
| Interest Income | $389M |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $178M |
| Income Tax Expense | $66M |
| Net Income from Continuing Ops | $113M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $112M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $105M |
| D&A | -$83M |
| EBIT | $178M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $21M |
| General & Administrative | $624M |
| SG&A Expenses | $646M |
| Other Expenses | $232M |
| Operating Expenses | $878M |
| Cost & Expenses | $923M |
| OPERATING INCOME | $178M |
| Interest Income | $389M |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $178M |
| Income Tax Expense | $66M |
| Net Income from Continuing Ops | $113M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $112M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $105M |
| D&A | -$83M |
| EBIT | $178M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $113M |
| Depreciation & Amortization | -$83M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$23M |
| Other Non-Cash Items | -$172M |
| Change in Working Capital | $74M |
| OPERATING CASH FLOW | -$91M |
| Capital Expenditure | -$43M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$173M |
| Sales/Maturities of Investments | $320M |
| Other Investing Activities | $155M |
| NET CASH FROM INVESTING | $260M |
| Net Debt Issuance | $421M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$517M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$101M |
| FREE CASH FLOW | -$135M |
| Net Change in Cash | $67M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $782M |
| Short-Term Investments | $926M |
| Net Receivables | $168M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9B |
| PP&E (Net) | $207M |
| Goodwill | $252M |
| Intangible Assets | $60M |
| Long-Term Investments | $5.9B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $899M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.4B |
| TOTAL ASSETS | $9.2B |
| Account Payables | $179M |
| Short-Term Debt | $768M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7.3B |
| Long-Term Debt | $119M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $346M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $464M |
| TOTAL LIABILITIES | $7.8B |
| Common Stock | $902.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | -$46M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $651.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $787.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9.2B |
| Total Debt | $886M |
| Net Debt | $104M |