| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $101M | $87M | $40M | 15.0% | 149.9% |
| Op. Income | $63M | $53M | $4M | 17.5% | 1584.6% |
| Gross Margin | 84.2% | 83.4% | 69.8% | 0.8pp | 14.3pp |
| Net Margin | 62.2% | 60.9% | 9.2% | 1.3pp | 53.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.47 | $0.41 | $0.03 | 14.6% | 1466.7% |
| Free Cash Flow | -$65M | -$53M | $100M | -22.1% | -165.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $85M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $63M |
| Interest Income | $95M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $63M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $63M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $63M |
| D&A | $44.0K |
| EBIT | $63M |
| EBITDA | $63M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $85M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | $63M |
| Interest Income | $95M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $63M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $63M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $63M |
| D&A | $44.0K |
| EBIT | $63M |
| EBITDA | $63M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $63M |
| Depreciation & Amortization | $44.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$135M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$65M |
| Capital Expenditure | -$28.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$28.0K |
| Net Debt Issuance | $52M |
| Common Stock Repurchased | $206.0K |
| Common Dividends Paid | -$66M |
| Other Financing Activities | -$680.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | -$65M |
| Net Change in Cash | -$40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $58M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.0B |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $46M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $48M |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $134.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $60M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.6B |