| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $135M | $134M | $22M | 0.9% | 524.5% |
| Op. Income | $95M | $95M | -$10M | 0.2% | 1018.5% |
| Gross Margin | 87.3% | 87.6% | 41.4% | -0.3pp | 45.9pp |
| Net Margin | 70.0% | 70.5% | -47.6% | -0.4pp | 117.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.66 | $0.68 | $-0.09 | -2.9% | 833.3% |
| Free Cash Flow | $133M | -$81M | -$118M | 264.7% | 212.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $135M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $41M |
| OPERATING INCOME | $95M |
| Interest Income | $109M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $95M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $95M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $95M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $95M |
| D&A | $64.0K |
| EBIT | $95M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $135M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $41M |
| OPERATING INCOME | $95M |
| Interest Income | $109M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $95M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $95M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $95M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $95M |
| D&A | $64.0K |
| EBIT | $95M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $95M |
| Depreciation & Amortization | $64.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $23M |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $134M |
| Capital Expenditure | -$285.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$359M |
| Sales/Maturities of Investments | $403M |
| Other Investing Activities | -$45M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$285.0K |
| Net Debt Issuance | -$127M |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | -$66M |
| Other Financing Activities | $65M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$138M |
| FREE CASH FLOW | $133M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $62M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $106M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.1B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $145.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | $117M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.5B |