| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | — | $45M | — | -21.6% |
| Op. Income | $5M | — | $14M | — | -63.3% |
| Gross Margin | 75.6% | — | 79.0% | — | -3.5pp |
| Net Margin | 14.2% | — | 30.3% | — | -16.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | — | $0.37 | — | -67.6% |
| Free Cash Flow | -$93M | — | $226M | — | -141.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $54M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | -$11M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $400.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $54M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | -$11M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $400.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $400.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$97M |
| Other Non-Cash Items | -$268.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$93M |
| Capital Expenditure | -$244.0K |
| Acquisitions (Net) | $315M |
| Purchases of Investments | -$322M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | $350.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $106.0K |
| Net Debt Issuance | $39M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$27M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $75M |
| FREE CASH FLOW | -$93M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $107M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $112M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $472M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$472M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $472M |
| TOTAL ASSETS | $591M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $170M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $170M |
| TOTAL LIABILITIES | $179M |
| Common Stock | $43.0K |
| Additional Paid-In Capital | $478M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$63M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $413M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $413M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $591M |
| Total Debt | $170M |
| Net Debt | $63M |