| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | — | — | — | — |
| Op. Income | $11M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 81.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 37.4% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.84 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$92M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $26M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $643.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $65.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $26M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $643.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $65.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $65.2K |
| Stock-Based Compensation | $617.6B |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$617.7B |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$91M |
| Capital Expenditure | -$817.0K |
| Acquisitions (Net) | $191.4T |
| Purchases of Investments | -$196.0T |
| Sales/Maturities of Investments | $4.6T |
| Other Investing Activities | -$660.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$35M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$14M |
| Other Financing Activities | $648 |
| NET CASH FROM FINANCING | $94M |
| FREE CASH FLOW | -$92M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $283M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $282M |
| TOTAL ASSETS | $301M |
| Account Payables | $540.0K |
| Short-Term Debt | $41M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $42M |
| Long-Term Debt | $41M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $46M |
| Common Stock | $22.0K |
| Additional Paid-In Capital | $257M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $889.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $255M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $255M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $301M |
| Total Debt | $82M |
| Net Debt | $66M |