| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $604.0K | $19M | $9M | -96.8% | -93.2% |
| Op. Income | -$9M | $9M | $331.0K | -197.2% | -2751.4% |
| Gross Margin | -1214.6% | 56.4% | 19.1% | -1271.0pp | -1233.6pp |
| Net Margin | -1512.1% | 46.2% | 1.7% | -1558.3pp | -1513.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.26 | $0.26 | $0.01 | -200.0% | -5198.0% |
| Free Cash Flow | $10M | $8M | $8M | 28.9% | 18.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $604.0K |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | -$7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $25M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $357.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $22M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$12M |
| Sales/Maturities of Investments | $56M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $44M |
| Net Debt Issuance | -$60M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $47M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | $45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $101M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $679M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $686M |
| TOTAL ASSETS | $787M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $443M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $443M |
| TOTAL LIABILITIES | $459M |
| Common Stock | $40.0K |
| Additional Paid-In Capital | $481M |
| Retained Earnings | -$153M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $329M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $329M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $787M |
| Total Debt | $443M |
| Net Debt | $361M |