| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | — | 17.3% | — |
| Op. Income | -$2M | -$2M | — | -6.5% | — |
| Gross Margin | 49.9% | 53.6% | — | -3.7pp | — |
| Net Margin | -63.8% | -69.4% | — | 5.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-36.00 | $-36.56 | — | 1.5% | — |
| Free Cash Flow | $287.9K | -$2M | — | 111.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $417.2K |
| Selling & Marketing | $728.8K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $9.1K |
| Interest Expense | $17.6K |
| Other Income/Expenses | -$31.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $9.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $21.8K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$37 |
| EPS Diluted | -$36 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $21.8K |
| Stock-Based Compensation | $466.7K |
| Deferred Income Tax | $7.9K |
| Other Non-Cash Items | $69.8K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $300.0K |
| Capital Expenditure | -$12.1K |
| Acquisitions (Net) | -$36.8K |
| Purchases of Investments | $25.5K |
| Sales/Maturities of Investments | $11.3K |
| Other Investing Activities | $37.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | $25.8K |
| Net Debt Issuance | -$170.3K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$125.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $287.9K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $23.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $260.6K |
| Tax Assets | $239.2K |
| Other Non-Current Assets | $239.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $818.2K |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $292.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $132.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $1.9K |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $284.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$8M |