| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $216M | — | $155M | — | 39.1% |
| Op. Income | $57M | — | $45M | — | 26.0% |
| Gross Margin | 79.1% | — | 96.9% | — | -17.8pp |
| Net Margin | 20.6% | — | 23.0% | — | -2.3pp |
| EPS (Diluted) | $2.80 | — | $2.23 | — | 25.6% |
| Free Cash Flow | -$57M | — | $24M | — | -342.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $216M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $171M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $64M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $114M |
| Cost & Expenses | $159M |
| OPERATING INCOME | $57M |
| Interest Income | $187M |
| Interest Expense | $30M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $57M |
| EBITDA | $71M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $216M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $171M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $64M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $114M |
| Cost & Expenses | $159M |
| OPERATING INCOME | $57M |
| Interest Income | $187M |
| Interest Expense | $30M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $57M |
| EBITDA | $71M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $45M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$433.0K |
| Other Non-Cash Items | -$98M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$42M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | $31M |
| Purchases of Investments | -$292M |
| Sales/Maturities of Investments | $472M |
| Other Investing Activities | -$316M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$121M |
| Net Debt Issuance | $433M |
| Common Stock Repurchased | -$344.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$64M |
| NET CASH FROM FINANCING | $362M |
| FREE CASH FLOW | -$57M |
| Net Change in Cash | $198M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $337M |
| Short-Term Investments | $152M |
| Net Receivables | $157M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $646M |
| PP&E (Net) | $73M |
| Goodwill | $34M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $3.7B |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $180M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.0B |
| TOTAL ASSETS | $4.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $200M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.8B |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $325M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $335M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.1B |
| Common Stock | $174.0K |
| Additional Paid-In Capital | $171M |
| Retained Earnings | $309M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | -$5M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $471M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $471M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.6B |
| Total Debt | $210M |
| Net Debt | -$126M |