| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $74M | $73M | 2.8% | 4.6% |
| Op. Income | $8M | $6M | $6M | 28.6% | 16.5% |
| Gross Margin | 65.3% | 64.6% | 66.5% | 0.8pp | -1.2pp |
| Net Margin | 8.0% | 7.2% | 7.8% | 0.7pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | $0.18 | $0.19 | 11.1% | 5.3% |
| Free Cash Flow | $18M | $3M | $12M | 562.3% | 46.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $762.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $685.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $762.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $685.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $794.0K |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$109.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | -$919.0K |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $54M |
| Short-Term Investments | $39M |
| Net Receivables | $34M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $148M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $283M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $352M |
| TOTAL ASSETS | $500M |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $86M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $112M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $38M |
| TOTAL LIABILITIES | $151M |
| Common Stock | $229M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $122M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $349M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $349M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $500M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | -$38M |