| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $51.0K | $182.0K | $143.0K | -72.0% | -64.3% |
| Op. Income | -$4M | -$3M | -$3M | -24.5% | -29.1% |
| Gross Margin | -266.7% | 35.2% | -30.8% | -301.8pp | -235.9pp |
| Net Margin | -7227.5% | -885.7% | -2561.5% | -6341.7pp | -4665.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.99 | $-0.64 | $-2.74 | -54.7% | 63.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$3M | -$2M | 4.2% | -12.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51.0K |
| Cost of Revenue | $187.0K |
| GROSS PROFIT | -$136.0K |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $7.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | $384.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $16.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $16.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$281.0K |
| Change in Working Capital | -$147.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$149.0K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $524.0K |
| Inventory | $774.0K |
| Other Current Assets | $334.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $177.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $186.0K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $743.0K |
| Short-Term Debt | $23.0K |
| Deferred Revenue | $42.0K |
| Other Current Liabilities | $102.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $94.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $196.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $290.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $172M |
| Retained Earnings | -$168M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$427.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $23.0K |
| Net Debt | -$3M |