| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $135.0K | $134.0K | $111.0K | 0.7% | 21.6% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$4M | -52.1% | 10.3% |
| Gross Margin | 8.9% | 32.8% | -45.0% | -23.9pp | 53.9pp |
| Net Margin | -1863.7% | -779.9% | -2246.8% | -1083.9pp | 383.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.54 | $-0.73 | $-2.21 | -111.0% | 30.3% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$2M | -$3M | -47.6% | 6.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $135.0K |
| Cost of Revenue | $123.0K |
| GROSS PROFIT | $12.0K |
| R&D Expenses | $788.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $7.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8.0K |
| Other Income/Expenses | $900.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $16.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $16.0K |
| Stock-Based Compensation | $401.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$863.0K |
| Change in Working Capital | -$39.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$5.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $89.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $562.0K |
| Inventory | $739.0K |
| Other Current Assets | $38.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $216.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $17.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $38.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $271.0K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $814.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $42.0K |
| Other Current Liabilities | $302.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $115.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $165M |
| Retained Earnings | -$162M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$385.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $46.0K |
| Net Debt | -$4M |