| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $187M | $186M | $175M | 0.4% | 7.1% |
| Op. Income | $33M | -$12M | $12M | 375.8% | 179.9% |
| Gross Margin | 28.3% | 6.7% | 17.4% | 21.6pp | 10.9pp |
| Net Margin | 16.6% | -4.0% | 7.2% | 20.5pp | 9.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.15 | $-0.28 | $0.48 | 510.7% | 139.6% |
| Free Cash Flow | $98M | -$56M | -$23M | 276.1% | 532.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $187M |
| Cost of Revenue | $134M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $154M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $187M |
| Cost of Revenue | $134M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $154M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $31M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | -$764.0K |
| Deferred Income Tax | $479.0K |
| Other Non-Cash Items | $643.0K |
| Change in Working Capital | $66M |
| OPERATING CASH FLOW | $100M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $20M |
| Sales/Maturities of Investments | $95M |
| Other Investing Activities | $74.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $113M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$421.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $22M |
| FREE CASH FLOW | $98M |
| Net Change in Cash | $235M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $464M |
| Short-Term Investments | $90M |
| Net Receivables | $587M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$1.4B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $562M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$663M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $176M |
| Short-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$285M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $34M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$92M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1.9B |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $360M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | -$131M |
| Accum. Other Comp. Income | -$35M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $220M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $220M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $148M |
| Net Debt | -$315M |