| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $204M | $204M | $185M | -0.0% | 9.9% |
| Op. Income | $25M | $20M | $14M | 25.1% | 82.1% |
| Gross Margin | 24.8% | 22.3% | 20.1% | 2.5pp | 4.7pp |
| Net Margin | 9.3% | 7.0% | 4.2% | 2.3pp | 5.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.61 | $0.47 | $0.30 | 29.8% | 103.3% |
| Free Cash Flow | $150M | $4M | $5M | 3571.7% | 2626.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $204M |
| Cost of Revenue | $153M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $179M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $204M |
| Cost of Revenue | $153M |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $179M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $833.0K |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$515.0K |
| Change in Working Capital | $128M |
| OPERATING CASH FLOW | $152M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$94M |
| Sales/Maturities of Investments | $41M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$55M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $150M |
| Net Change in Cash | $94M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $481M |
| Short-Term Investments | $168M |
| Net Receivables | $650M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$1.8B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $57M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $39M |
| Long-Term Investments | $701M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$797M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $519M |
| Short-Term Debt | $85M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$627M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue NC | $34M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$96M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $362M |
| Retained Earnings | $59M |
| Treasury Stock | -$131M |
| Accum. Other Comp. Income | -$35M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $255M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $255M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $148M |
| Net Debt | -$333M |