| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $203M | $180M | $188M | 13.0% | 8.0% |
| Op. Income | -$867.0K | $13M | $13M | -106.7% | -106.6% |
| Gross Margin | 40.5% | 46.5% | 43.4% | -6.0pp | -3.0pp |
| Net Margin | -16.1% | -2.8% | 2.9% | -13.3pp | -19.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.39 | $-0.06 | $0.07 | -546.8% | -657.1% |
| Free Cash Flow | $34M | -$57M | $41M | 159.7% | -15.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $203M |
| Cost of Revenue | $121M |
| GROSS PROFIT | $82M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $83M |
| Cost & Expenses | $204M |
| OPERATING INCOME | -$867.0K |
| Interest Income | $82.0K |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$43M |
| INCOME BEFORE TAX | -$44M |
| Income Tax Expense | -$11M |
| Net Income from Continuing Ops | -$33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $39M |
| EBIT | -$33M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$33M |
| Depreciation & Amortization | $39M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | -$15M |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $36M |
| OPERATING CASH FLOW | $51M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | -$455M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$471M |
| Net Debt Issuance | -$74.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | -$424M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $225M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $87M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $38M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $351M |
| PP&E (Net) | $87M |
| Goodwill | $1.6B |
| Intangible Assets | $973M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.8B |
| TOTAL ASSETS | $3.1B |
| Account Payables | $28M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $47M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $153M |
| Long-Term Debt | $922M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $100M |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | $176M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.1B |
| Total Debt | $1.0B |
| Net Debt | $783M |