| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $249M | $244M | $216M | 2.3% | 15.3% |
| Op. Income | $34M | $27M | $12M | 25.2% | 178.4% |
| Gross Margin | 54.2% | 52.5% | 47.8% | 1.8pp | 6.4pp |
| Net Margin | 5.9% | 4.3% | -0.8% | 1.5pp | 6.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $0.12 | $-0.02 | 41.7% | 976.3% |
| Free Cash Flow | $42M | $67M | $34M | -37.6% | 21.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $249M |
| Cost of Revenue | $114M |
| GROSS PROFIT | $135M |
| R&D Expenses | $56M |
| Selling & Marketing | $20M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $102M |
| Cost & Expenses | $216M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $58M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $249M |
| Cost of Revenue | $114M |
| GROSS PROFIT | $135M |
| R&D Expenses | $56M |
| Selling & Marketing | $20M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $102M |
| Cost & Expenses | $216M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $58M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $38M |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $689.0K |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $57M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$22.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $42M |
| Net Change in Cash | $44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $334M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $96M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $44M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $474M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $1.6B |
| Intangible Assets | $861M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $52M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.6B |
| TOTAL ASSETS | $3.1B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $31M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $96M |
| Long-Term Debt | $874M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $67M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | $179M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.1B |
| Total Debt | $935M |
| Net Debt | $601M |