| Metric | Q2 2015 | Q1 2015 | Q2 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $487 | — | $465 | — | 4.7% |
| Op. Income | -$2.4K | — | -$1.8K | — | -34.3% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 18696.9% | — | 7631.4% | — | 11065.5pp |
| EPS (Diluted) | $4.72 | — | $2.32 | — | 103.4% |
| Free Cash Flow | $45.8K | — | $6.0K | — | 657.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $487 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $487 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2.9K |
| SG&A Expenses | $2.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $90.6K |
| Cost & Expenses | $90.6K |
| OPERATING INCOME | -$2.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $93M |
| INCOME BEFORE TAX | $91.1K |
| Income Tax Expense | $93.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $91M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$91M |
| NET INCOME | $91.1K |
| Net Income Deductions | -$91M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $91M |
| D&A | $2.4K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $93.4K |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $91.1K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$45.6K |
| Change in Working Capital | $400 |
| OPERATING CASH FLOW | $45.8K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$10.1K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10.1K |
| FREE CASH FLOW | $45.8K |
| Net Change in Cash | $17.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $115.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $462M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $494M |
| TOTAL ASSETS | $533M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $271M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $254M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $1.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $525M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $525M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $533M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$36M |