| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $3M | $3M | 67.7% | 96.7% |
| Op. Income | $3M | -$772.0K | $937.5K | 527.5% | 252.0% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | 47.7% | 110.0% | 39.9% | -62.3pp | 7.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | $0.27 | $0.09 | -25.9% | 122.2% |
| Free Cash Flow | -$1M | $11M | $4M | -109.9% | -129.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $366.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $96.0K |
| Interest Expense | $20.0K |
| Other Income/Expenses | $106.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $686.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $366.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $366.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $96.0K |
| Interest Expense | $20.0K |
| Other Income/Expenses | $106.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $686.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $366.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $366.0K |
| Stock-Based Compensation | $301.0K |
| Deferred Income Tax | -$21.0K |
| Other Non-Cash Items | $1.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$534.0K |
| Capital Expenditure | -$591.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$668.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$817.0K |
| Other Financing Activities | -$454.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $229.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $37M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $952.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $41M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $29M |
| TOTAL ASSETS | $70M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $97.8K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $954.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $28M |
| Common Stock | $13.7K |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | $13M |
| Treasury Stock | -$146.5K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $70M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $948.9K |