| Metric | FY 2018 | Prior Q | FY 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $97M | — | $98M | — | -0.7% |
| Op. Income | $1M | — | $4M | — | -68.0% |
| Gross Margin | 25.6% | — | 25.9% | — | -0.3pp |
| Net Margin | 1.0% | — | 1.7% | — | -0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | — | $0.33 | — | -39.4% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $5M | — | -46.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $97M |
| Cost of Revenue | $72M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7.0K |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $323.9K |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $96M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.1K |
| Other Income/Expenses | -$2.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $205.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $974.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $974.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $974.3K |
| D&A | $92.6K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $97M |
| Cost of Revenue | $72M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7.0K |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $323.9K |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $96M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.1K |
| Other Income/Expenses | -$2.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $205.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $974.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $974.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $974.3K |
| D&A | $92.6K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $974.3K |
| Depreciation & Amortization | $323.9K |
| Stock-Based Compensation | $332.1K |
| Deferred Income Tax | -$358.3K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$310.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$158.6K |
| Acquisitions (Net) | $560.3K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $41.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$116.9K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $222.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $281.6K |
| Other Current Assets | $450.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $329.3K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $153.3K |
| Long-Term Investments | $85.5K |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $368.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $23M |
| Account Payables | $618.8K |
| Short-Term Debt | $398.9K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $878.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $878.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $4.7K |
| Additional Paid-In Capital | $55M |
| Retained Earnings | -$36M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $23M |
| Total Debt | $398.9K |
| Net Debt | -$8M |