| Metric | FY 2005 | Prior Q | FY 2004 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $372.2K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$196.5K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 57.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | -53.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.25 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$269.9K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $372.2K |
| Cost of Revenue | $159.8K |
| GROSS PROFIT | $212.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $568.7K |
| Operating Expenses | $568.7K |
| Cost & Expenses | $568.7K |
| OPERATING INCOME | -$196.5K |
| Interest Income | $28.5K |
| Interest Expense | $2.2K |
| Other Income/Expenses | -$3.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $354.8K |
| Income Tax Expense | $496.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$200.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$2M |
| NET INCOME | -$200.1K |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$200.1K |
| D&A | $58.1K |
| EBIT | -$163.0K |
| EBITDA | -$196.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$200.1K |
| Depreciation & Amortization | $53.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$28.5K |
| Change in Working Capital | -$93.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$268.6K |
| Capital Expenditure | -$1.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$505.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $101.0K |
| Other Investing Activities | -$476.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$881.5K |
| Net Debt Issuance | -$133.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$133.3K |
| FREE CASH FLOW | -$269.9K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $370.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $959.6K |
| Inventory | -$156 |
| Other Current Assets | $715.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$531.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $456.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $592.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $592.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $592.2K |
| Common Stock | $10.1K |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$604.1K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $760.0K |