| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $317M | $634M | $688M | -49.9% | -53.9% |
| Op. Income | -$43M | $38M | -$168M | -211.5% | 74.6% |
| Gross Margin | 1.3% | 13.6% | 14.6% | -12.4pp | -13.3pp |
| Net Margin | -14.5% | -66.5% | -22.5% | 52.1pp | 8.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.42 | $-3.87 | $-1.41 | 89.1% | 70.2% |
| Free Cash Flow | $187M | $73M | $177M | 157.6% | 5.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $317M |
| Cost of Revenue | $313M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $360M |
| OPERATING INCOME | -$43M |
| Interest Income | $771.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | -$64M |
| Income Tax Expense | -$18M |
| Net Income from Continuing Ops | -$46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $408.0K |
| Other Adjustments | -$331.0K |
| NET INCOME | -$46M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$46M |
| D&A | $110M |
| EBIT | -$57M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$46M |
| Depreciation & Amortization | $110M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | -$15M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $156M |
| OPERATING CASH FLOW | $214M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$42M |
| Sales/Maturities of Investments | $22M |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$77M |
| Other Financing Activities | -$298.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$78M |
| FREE CASH FLOW | $187M |
| Net Change in Cash | $96M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $426M |
| Short-Term Investments | $66M |
| Net Receivables | $302M |
| Inventory | $113M |
| Other Current Assets | $47M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $991M |
| PP&E (Net) | $3.8B |
| Goodwill | $46M |
| Intangible Assets | $83M |
| Long-Term Investments | $25M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.0B |
| TOTAL ASSETS | $5.0B |
| Account Payables | $36M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $242M |
| Long-Term Debt | $480M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $808M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $11M |
| Additional Paid-In Capital | $515M |
| Retained Earnings | $3.1B |
| Treasury Stock | -$199M |
| Accum. Other Comp. Income | -$27M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.0B |
| Total Debt | $528M |
| Net Debt | $102M |