| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | $10M | $21M | 201.2% | 48.2% |
| Op. Income | $3M | $185.2K | $3M | 1711.9% | 29.0% |
| Gross Margin | 55.0% | 52.9% | 59.3% | 2.2pp | -4.3pp |
| Net Margin | 8.0% | 2.8% | 12.2% | 5.2pp | -4.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.01 | $0.07 | 1547.1% | 88.4% |
| Free Cash Flow | $6M | $2M | $3M | 244.1% | 111.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $71.9K |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $26.2K |
| Other Income/Expenses | -$106.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $734.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $112 |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $71.9K |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $26.2K |
| Other Income/Expenses | -$106.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $734.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $112 |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $448 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6.3K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$16.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16.1K |
| Net Debt Issuance | -$40.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$37.3K |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $126.0K |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $389.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $45.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $45.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $91.3K |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $194.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1 |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $3.3K |
| Additional Paid-In Capital | $4.3K |
| Retained Earnings | $3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$5M |