| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | $28M | $29M | 10.7% | 6.6% |
| Op. Income | $721.8K | $937.2K | $68.7K | -23.0% | 950.0% |
| Gross Margin | 54.8% | 55.7% | 52.6% | -0.8pp | 2.2pp |
| Net Margin | 1.5% | 2.3% | -0.1% | -0.8pp | 1.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.02 | $-0.00 | -27.6% | 3450.0% |
| Free Cash Flow | -$4M | $16.9K | -$371.9K | -25288.8% | -1047.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $721.8K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $62.9K |
| Other Income/Expenses | -$34.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $687.4K |
| Income Tax Expense | $217.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $469.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $469.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $469.6K |
| D&A | $86.5K |
| EBIT | $750.3K |
| EBITDA | $836.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $721.8K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $62.9K |
| Other Income/Expenses | -$34.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $687.4K |
| Income Tax Expense | $217.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $469.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $469.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $469.6K |
| D&A | $86.5K |
| EBIT | $750.3K |
| EBITDA | $836.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $469.6K |
| Depreciation & Amortization | $86.5K |
| Stock-Based Compensation | $24.0K |
| Deferred Income Tax | $165.6K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | $34.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$35.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$438 |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $174.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $566.5K |
| Inventory | $29M |
| Other Current Assets | $2.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $32M |
| PP&E (Net) | $253.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $567.3K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $821.2K |
| TOTAL ASSETS | $32M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $632.9K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $38.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $26M |
| Common Stock | $3.5K |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | $932.0K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$34.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $32M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $4M |