| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $158M | $157M | $145M | 0.4% | 9.1% |
| Op. Income | $82M | $71M | $58M | 16.0% | 42.2% |
| Gross Margin | 99.6% | 91.5% | 86.9% | 8.0pp | 12.7pp |
| Net Margin | 38.4% | 32.8% | 30.2% | 5.6pp | 8.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.50 | $0.43 | $0.35 | 16.3% | 42.9% |
| Free Cash Flow | $182M | $99M | $57M | 83.6% | 220.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $158M |
| Cost of Revenue | $696.0K |
| GROSS PROFIT | $157M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | $82M |
| Interest Income | $145M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $61M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $82M |
| EBITDA | $82M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $158M |
| Cost of Revenue | $696.0K |
| GROSS PROFIT | $157M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | $82M |
| Interest Income | $145M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | $61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $61M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $82M |
| EBITDA | $82M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $61M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $65.0K |
| Other Non-Cash Items | $62M |
| Change in Working Capital | $58M |
| OPERATING CASH FLOW | $184M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$86M |
| Sales/Maturities of Investments | $115M |
| Other Investing Activities | -$175M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$148M |
| Net Debt Issuance | $472M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$17M |
| Other Financing Activities | -$527M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$72M |
| FREE CASH FLOW | $182M |
| Net Change in Cash | -$36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $292M |
| Short-Term Investments | $2.5B |
| Net Receivables | $38M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.8B |
| PP&E (Net) | $96M |
| Goodwill | $464M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $14.1B |
| Tax Assets | $90M |
| Other Non-Current Assets | $176M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15.0B |
| TOTAL ASSETS | $17.8B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14.5B |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $94M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $15.8B |
| Common Stock | $137.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | $976M |
| Treasury Stock | -$250M |
| Accum. Other Comp. Income | -$108M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17.8B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $857M |