| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $198M | — | $175M | — | 13.3% |
| Op. Income | $56M | — | $56M | — | -0.7% |
| Gross Margin | 56.6% | — | 62.9% | — | -6.3pp |
| Net Margin | 16.7% | — | 19.3% | — | -2.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.25 | — | $1.28 | — | -2.3% |
| Free Cash Flow | $34M | — | $25M | — | 34.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $198M |
| Cost of Revenue | $86M |
| GROSS PROFIT | $112M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $143M |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $176M |
| Interest Expense | $79M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $56M |
| Income Tax Expense | $23M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $56M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $198M |
| Cost of Revenue | $86M |
| GROSS PROFIT | $112M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $143M |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $176M |
| Interest Expense | $79M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $56M |
| Income Tax Expense | $23M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $56M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$482.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$166M |
| Sales/Maturities of Investments | $66M |
| Other Investing Activities | -$305M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$407M |
| Net Debt Issuance | $221M |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $121M |
| NET CASH FROM FINANCING | $340M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | -$32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $49M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $2.3B |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | $84M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| Long-Term Debt | $336M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $357M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $26.0K |
| Additional Paid-In Capital | $80M |
| Retained Earnings | $142M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$311.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $222M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $222M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $336M |
| Net Debt | $296M |